Bakteri Temizliği ve Klima Dezenfeksiyonu

Bakteri Temizliği ve Klima Dezenfeksiyonu

Aracınızdaki klimanın konforu kadar riskleri olduğunu da biliyor musunuz? Şöyle ki araç klimaları zamanla toz, kir, nem gibi etkenlerle mantar, virüs ve bakteri üremesine uygun bir ortam haline geliyor. Yaz başında açıldığında bazen pis bir kokunun aracın içini doldurduğunu hatırlayın! Bu koku ile birlikte geçmiş yıldan beri birikmiş kalıntılar, burada yaşayan virüs ve bakteriler solunum yollarıyla vücudumuza girerek ciddi hastalıklara sebep olabiliyor.

Araç klimaları karanlık ve nemli ortamlar olduğu için küf ve mantar oluşumu için uygun yerlerdir. Bu yüzden kış aylarında ihmal edilen araç klimaları, küf ve bakteri oluşumuna ortam sağlayarak yaz aylarında hastalıklara neden olabiliyor.

Birçok kişi klima tamirinin pahalı olduğunu bilmiyor. Hâlbuki alacağınız önlemler ve belli dönemlerde yaptıracağınız bakımlarla olası masraflardan kurtulabilirsiniz.

Klima temizliği olarak adlandırılan tüm sistemler otomobillerde klimanın sökülmesi mümkün olmadığı için kelimenin gerçek anlamıyla ‘temizlik’ değil, dezenfektasyon işlemidir. Çünkü klimayı sökmek ve gerçek bir temizlik yapmak için aracın göğsünü açmak gerekir. Bir klima için de göğsü sökmek çok doğru, efektif bir karar değildir. Klima temizliği olarak adlandırılan işlem aslında eveparatörün anti-bakteriyel spreylerle daha hijyenik hale getirilmesini amaçlamaktadır.